Modul druhý
Cesta do neznáma
Odmietneš alebo príjmeš volanie?
Cesta, ktorá nasleduje po výzve, po volaní k dobrodružstvu je často hmlistá, abstraktná, ťažko viditeľná. Často môže byť aj bolestivá, strašidelná. Preto sa spravidla pred vykonaním prvého kroku ocitneme uprostred váhania, pochybností, ktoré môže viesť až k odmietnutiu volania. Až veľmi často sme v živote takéto volania odmietli.
Často nám to dáva aj zmysel, pretože chceme viesť pohodlný a komfortný život. Niekedy odmietame volania mnoho krát za sebou. Možno ani netušíme, že nás život vyzýva k niečomu, čo je pre našu dušu, pre nášho ducha, pre nás tou dôležitou úlohou v našom ďalšom živote.
Ak sa dá odmietnutie volania ľahko zhrnúť, je to odmietnutie zmeny, keď nám všetko okolo hovorí, že by sme sa mali prejsť zmenou. Príčinou je strach, nedôvera a nevedomosť. Tušíme, že to znamená, že potrebujeme odložiť starý kabát, odložiť starý, už nie užitočný spôsob bytia, žitia alebo identity a potrebujeme sa otvoriť novému, potrebujeme prijať niečo, čo zatiaľ možno netušíme čo je, ale vnímame, že to bude užitočnejšie pre nás ale i pre okolie. No ten prvý krok sa nám ťažko robí.
Výsledkom odmietnutia volania k dobrodružstvu je často istý druh závislostí. A nielen tie závislostí, ktoré bežne poznáme. K tejto téme ešte len prídeme v ďalších moduloch.
Prijať volanie si vyžaduje veľkú odvahu pustiť kontrolu a otvoriť sa dôvere v život.
A keďže si tu v programe, my ti vieme dať podporu, aby ten krok k prijatiu volania k dobrodružstvu a vykročeniu do neznáma bol pre teba jednoduchší, no nie ľahký. Rozpoznáš koľko krát už volanie k dobrodružstvu bolo z Tvojej strany odmietnuté a možno aj prijaté.
A je tu aj priestor na to, aby si začal(a) odhadzovať svoje masky a pomaly ukazoval(a) nám ale hlavne sám a sama sebe, kto v skutočnosti si, tiež aj kto nie si a kde sa teraz v živote nachádzaš.
A pozrieš sa na svoje zranenia a traumy, ktoré v tvojom živote boli tvojou súčasťou a vytvorili to, kým si dnes a ako reaguješ v živote.
Tak poďme spolu na to.
Gábor Maté
„Trauma je neviditeľná sila, ktorá formuje náš život. Formuje to, ako žijeme, ako milujeme, a aký dáváme svetu zmysel. Je to koreň našich najhlbších rán.“
Jozef Mihališin
„Hanba ako zranenie je veľká doména u československého muža a ženy, výsledkom je naša neochota sa otvoriť, ukázať, čo cítime, nechať sa vidieť a byť skutočne zraniteľný.“
Rozhovor s…
MÚDROSŤ TRAUMY – beseda
Vypočuj si besedu štyroch odborníkov na tému „trauma, jej dôsledky a ako z toho von“, ktorá prebehla na konci septembra 2021 v Bratislave. Beseda prebehla po premietaní filmu Múdrosť Traumy, ktorý odporúčame tiež pozrieť.
Ospravedlň zníženú kvalitu zvuku
Výzvy
1 - PRIPRAV SI OBLEČENIE pre cestu DO SVOJHO PODSVETIA
Každým dňom sa približujeme k nášmu spoločnému prechodu prahu do podsvetia, do brucha veľryby.
Aby sme sa na to pripravili, všetci si oblečieme čierne oblečenie (stačí pre hornú časť tela) počas našich spoločných zoom stretnutí.
Tento týždeň si zatiaľ priprav čierne oblečenie, tričko, košeľu, sveter alebo niečo iné, ktoré budeš nosiť ako pomyselnú uniformu počas pobytu v podsvetí počas zoom stretnutí. Aj preto sa táto cesta odohráva v dňoch, keď stále viac a viac tma vstupuje do našich dní.
Mnoho ľudí môže považovať tieto odevy za zdroj sily, takže možno budeš chcieť investovať do odevu, ktorý má výslovný účel sprevádzať ťa cez tvoj prechod do podsvetia.
Prvýkrát si ho oblečieš v pondelok, na začiatku nasledujúceho modulu.
2 - LÁSKAVÍ DÉMONI
Prejdi si svoj zoznam z predchádzajúceho modulu „Volania k dobrodružstvu“ a pozri si, ktorí „láskaví démoni“ ťa prinútili odmietnuť alebo nedovolili vidieť jednotlivé volania.
Láskaví Démoni mohli byť tvoje strachy, závislosti, traumy, zranenia, vzorce, presvedčenia, obranné mechanizmy, vnútorní sabotéri a kritici v nás. Medzi strachy môžeš počítať strach zo zlyhania, z bezmocnosti, z odmietnutia, zo smrti, z opustenia. Jeden veľký démon, ktorý drží často naše volania v tajnosti a nevidíme ich, je nevedomosť, ignorácia.
2 - ČO JE V ŽIVOTE NEDOKONČENÉ
Sadni si do kľudu alebo vyraz do ticha lesa a zrekapituluj si celý svoj život od dnešného dňa až po narodenie. Môžeš si vo svojom denníku vyčleniť jednu ale aj viac strán, ktoré si môžeš rozdeliť podľa jednotlivých období svojho života. Začni momentom, na ktorý si ako prvý spomínaš, pravdepodne v súčasnosti a zapíš si, čo ostalo nedokončené, čo čaká na to, aby bolo tebou dokončené, čo si neukončil(a), nechal(a) rozpracované, komu si nevrátil(a) požičané, čo ostalo neprimontované, nevysvetlené, čo po tebe žena, muž žiadal(a), neopravil si, čo si sľúbil, niečo si niekomu nepovedal(a), nerozlúčil(a) si sa s niekým, možno dlhuješ niekomu ospravedlnenie, nepoďakoval(a) alebo si neodpustil(a) niekomu a možno si ani niečo nezačal(a) a aj keď si veľmi chcel(a) a túžil(a) po tom. Aj to, čo si túžil začať, čaká na dokončenie. Minimálne si odpustiť a možno potreba začať je preč, lebo túžba z detstva sa mohla zmeniť. Alebo si nájsť čas a začať napĺňať svoju túžbu z detstva. A je v podstate jedno, či začneš písať tvoj zoznam od detstva alebo v súčasnosti. Venuj tomu prosím ale veľkú pozornosť. Môžu to byť malé i veľké veci. Možno aj nejaký vzťah nieje dokončený, i keď už nie ste spolu.
Možno si začal(a) čítať knihu a nedočítal(a), požičal(a) si si peniaze a nevrátil(a) ich, možno si sa začal(a) učiť hrať na nástroj a vykašľal(a) si sa na to, chcel(a) si osloviť nejakého muža, ženu a neurobil(a) si to, alebo si si nechal(a) mnoho vecí od ženy, od muža, s ktorým a s ktorou už dávno niesi, možno si začal(a) projekt a nedokončil, možno si sa chcel dnes ozvať žene, mužovi, kamarátke a kamarátovi a nenašiel(la) si si čas.
Prejdi si svoj zoznam a daj si zámer jedno po druhom pomaly dokončiť. Ideálne nájsť najjednoduchšiu vec, prvú ľahko dokončiteľnú vec v zozname a dokonč ju ako prvú. Chvíľu v tom pobudni, aké to je, ako sa v tom čítiš, čo sa v tebe deje, keď je to dokončené? Daj si uznanie. Dokončovanie nech sa ti deje počas celého programu.
Potom dokonč druhú najjednoduchšiu vec, pekne od najľahšej po najťažšiu. Ty potrebuješ zažiť aké to je dokončiť. Neznamená to, že musíš nutne nájsť spolužiačku z prvej triedy a povedať jej, že si ju miloval, no pokojne môžeš, ak vieš kde je, jej to povedať, alebo jej to povedať len v predstave, alebo si to môžeš odpustiť a vyškrtnúť, vybrať z batoha nedokončených vecí. Dôležité je, aby si tieto úlohy, aspoň z veľkej časti ukončil(a) pred skončením celého trojmesačného programu a možno v ideálnom prípade pred skončením roka, aby si šiel a šla do nového roku s ľahším batohom nedokončených vecí.
3 - NÁJDI SVOJU NEVINNOSŤ
Nájdi aspoň jeden obrázok seba, keď si bola malé dievča, bol malý chlapec, kde si bol(a) šťastný(á) a nevinný(á). Môže to byť jedna ale aj viac fotiek od narodenia až po tvoju 18tku. Daj si tú fotku alebo fotky na svoj oltár.
Ak si pamätáš na svoju obľúbenú hračku z detstva, ak ju vieš nájsť, ideál, ak nie, tak si ju môžeš kúpiť alebo vytlačiť ako obrázok. Môže to byť aj hračka, po ktorej si ako dieťa túžil(a), no nedostal(a) si ju.
Čím viac ťa tvoja hračka spája s tvojou nevinnosťou a tvoje vnútorné dieťa sa teší, tým lepšie.
Môžeš si aj svoju obľúbenú hračku postaviť na svoj oltár.
4 - CESTA ZRANENÍ
Pozri si priložený dokument a prejdi si celý svoj život a vnímaj, či a v akom období života si zažíval(a) zranenia, traumy. A ak áno, aké boli tvoje príbehy a presvedčenia, ktoré si si kvôli tomu vytvoril(a) a aké boli tvoje obranné mechanizmy a zapíš si to všetko. Trauma nieje len fyzická bitka alebo sexuálne obťažovanie. Mohli to byť situácie, kde si vnímal(a) odmietnutie, zahanbenie, chýbajúci dotyk, žiadne slová uznania, nulový prejav lásky, perfekcionizmus rodiča, úmrtie blízkej osoby, šikanu a zosmiešňovanie na škole, apod. Zároveň vnímaj, či sa tie zranenia opakovali, stupňovali. Viac v dokumente.
Zdroj: vlastný život, Lise Bourbeau, Gábor Maté, Peter A. Levine
PDF v slovenčine
PDF v češtině
5 - JE ČAS ODHODIŤ MASKY
Na základe tvojich zistení z Cesty Zranení sa podeľ v FB skupine o ranu/rany, ktoré si objavil(a). Možno by si najradšej, aby sa nikto vonku o nich nedozvedel. A možno aj pred sebou to chceš najradšej nechať v tajnosti.
Čím viac to pre teba možno môže byť bolestnejšie, ponižujúce, zahanbujúce a pokornejšie zdieľať ich, tým lepšie. Aj keď ti to nedáva zatiaľ zmysel. (Slovo „pokora“ v angličtine „humility“ pochádza z latinského slova humus, čo znamená pôda, zem. inými slovami, pokora nás uzemňuje.)
Každým príbehom, zdieľaním v bezpečnom prostredí sa moc tvojho zranenia začne zmenšovať.
Strach, ktorý z toho možno pociťuješ, je strach o tvoje podmienené ja. Tvoje ja si môže myslieť, že sa musí chrániť, aby ostalo v priaznivom svetle, aby si vyzeral ako silný muž a silná žena.
Ale na Cestu Hrdinu si sa vydal(a), pretože si si na určitej úrovni svojho bytia povedal(a), že nespokojnosť so svojím podmieneným ja a životom je príliš veľká. Chceš svoje pravé, skutočné JA.
A odhodiť masky je dôležitý krok na ceste k tomu. A to spustí proces znovuzískania tvojej Nevinnosti, čo ti dá šancu začať žiť naozaj naplnený život.
6 - POZRI SI ROZHOVOR O UKONČOVANÍ
Vychutnaj si rozhovor s Vladimírom Červenákom o príčinách toho, že máme problém ukončovať, o prokrastinácii, o odkladaní prvého kroku a o ceste z toho von, aj prečo je ukončovanie dôležitejšie ako dýchanie.
video
Klikni a obrazovka sa ti posunie na dané video nižšie.
7 - DAJ SI ASPOŇ JEDEN BEZMäSITÝ alebo pôstny DEŇ
Pozývame ťa, aby si si počas tohto týždňa dovolil prežiť jeden deň bezmäsitý. Ak sa možno už bežne takto stravuješ, preži jeden deň počas týždňa úplne bez obživy, doslova si daj pôstny jeden deň na vode alebo čaji. A ak aj toto už praktizuješ, daj si jeden deň bez kávy alebo sladkostí.
8 - POSLEDNÁ OBŽIVA DO 18h
Pozývame ťa, aby si si nasledujúce dni počas týždňa dovolil(a) dať večeru najneskôr / nejpozději do 18. hodiny a potom až do rána nejesť. Vieme, môže to byť výzva, no pripravujeme vás takto na niečo oveľa väčšie a ak si to nacvičíme na malých veciach, veľké pôjdu ľahšie.
9 - ZAKLOPAJ NA SVOJE TELO
Pusť si video „Vitální princíp“ v sekcii „Pre inšpiráciu“ a každý deň počas tohto týždňa si ráno zacvič túto sériu pre nás Európanov netypických cvikov „Preklepávanie meridiánov“. Ideálne predtým ako sa naješ krátko po prebudení. No pokojne aj v práci, ak dlho sedíš za volantom alebo pri počítači. Pokojne môže s tebou toto cvičenie robiť aj zvyšok rodiny alebo môžeš preklepať nielen sám seba ale aj partnerku/partnera alebo deti. Pre deti je to obzvlášť zábavné.
10 - KARTY POSELSTVÍ ARCHANDĚLŮ
V odkaze pri kliknutí na ikonu je odkaz na online karty Poselství archandělů. Odkaz si ulož a každý pondelok si vyber jednu kartu pre daný týždeň. Môžeš jej odkaz zdieľať s nami v fb skupine. Keď si kartu vylosuješ, dvojitým kliknutím ju otvoríš i s popisom na ďalšej stránke.
FILMY PRE INŠPIRÁCIU
Frodo dává prsten Gandalfovi
Frodo už nechce nést břímě svého osudu a chce jej předat vnější autoritě v podobě Gandalfa Šedého.
Ukončovanie z pohľadu Etikoterapie
Príčiny a dôsledky prokrastinácie, odkladania prvého kroku, odkladania akcie, neschopnosť dokončovať začaté bude témou tohoto rozhovoru. Čo sa skrýva za výrokom „ukončovanie je dôležitejšie ako dýchanie“ Vyhýbanie sa prvému kroku je skvelá prevencia pred zlyhaním alebo odmietnutím. Aké sú prvé kroky pri ceste von z prokrastinácie, odkladania vecí, nedokončovania?
Sila zraniteľnosti
Brené Brown študuje ľudské spojenie – našu schopnosť empatie, spolupatričnosti, lásky. V dojímavej a vtipnej prednáške na TEDx sa podelí o hlboký pohľad zo svojho výskumu, ktorý ju poslal na osobnú cestu pátrania po poznaní samej seba, porozumení ľudskosti a dôležitosti zraniteľnosti.
Naslúchanie svojmu studu, zahanbeniu
Hanba, stud, zahanbenie je nevyslovená epidémia, tajomstvo mnohých foriem narušeného správania. Brené Brown, ktorej predchádzajúce rozprávanie o zraniteľnosti sa stalo virálnym hitom, skúma, čo sa môže stať, keď ľudia čelia svojej hanbe priamočiaro. Z každého slova presvitá jej vlastný humor, ľudskosť a zraniteľnosť.
Hektorova cesta za šťastím
Inšpirujúci film o nevinnosti, prebudení zo šedého sna a vykročení na svoju vlastnú Cestu Hrdinu. Odporúčame pozrieť si tento film ešte na začiatku cesty.
Jako vejce vejci
Krátky animovaný film o tom, ako človek môže stratiť svoju nevinnosť a sny a hlavne o tom, aké to môže byť, keď si to dovolí získať svoju nevinnosť naspäť.
Etický zákon mužov zo severu
Miluj to, čo robíš; Rob čo miluješ; Začni tam, kde si;
Použi to, čo máš; Rob, čo môžeš; Česť starším;
Uč mladých; Chráň a miluj svoju rodinu;
Udržuj svoje remeslo a svoje zručnosti silné;
Uč sa na vlastných chybách, nielen na iných
Hľadaj brvno vo vlastnom oku, nie triesku v oku iných;
Buď lojálny k svojim priateľom; Vyjadri svoj názor
Drž svoju pozíciu; Ver svojim bratom; Pracuj tvrdo, zostaň pokorný; Zameraj sa na detail; Buď statočný
Byť v pokoji; Buď trpezlivý; Vstávaj zavčas; Otužuj svoje telo; Ži aj v prírode; Prechádzaj sa v lese; Vylez na hory; Nájdi si čas byť sám; Lov, keď potrebujeľ jedlo
Odpočívaj, keď môžeš; Pracuj, keď musíš; Vždy zanechaj svoju stopu; Prevezmi zodpovednosť, keď ostatní prejavia slabosť; Maj viac, míňaj menej
Viac času, menej pohodlia; Remeslo, nie podnikanie
Hodnota, nie cena; Kvalita, nie kvantita; Tvor, nie vyrábaj; Ruky, nie stroje
Vitální princip – proklepávaní meridiánů
ZÁZNAMY ONLINE SETKÁNÍ
pondělí
13.12.2021
MP3 stahuj zde
Zde nalezneš zvukovou stopu našeho online setkání.
pondělí
16.12.2021
MP3 stahuj zde
Zde si můžeš stáhnout zvukovou stopu našeho online setkání.