Modul jedenásty

 

ÚDOLIE BOJOVNÍKA

Sila, moc a úcta

Jemný šum vetra medzi stromami ťa zobudí. Môžeš počuť ranný spev vtákov ako znie lesom. Stále odpočívaš na mäkkom machu, kde si zaspal predošlú noc. Teraz je čas ísť vstať a ísť ďalej.

Keď vstaneš, zisťuješ, že máš na sebe svieže oblečenie. Tvoj lampáš stojí vedľa teba. Keď sa rozhliadaš okolo seba, vidíš, že čistinka v lese je prázdna. Nevidíš ani ľudí, ani ohniská, akoby tam včera nebola ani noha.

Zoberieš si lampáš, zbalíš si veci a po prehliadke mapy sa vydávaš na západ.

Vykročíš späť na cestu a opäť ťa objímajú svieže, žiarivé lesy. Lístie ležiace na zemi prekypuje životom a šumí pohybmi veľkých aj malých tvorov.

Putuješ cez tyrkysové potoky, cez farebné húštiny a popri prírodných prameňoch pomaly dorazíš na rozsiahle otvorené pláne, kde sa potuluje zver.

Pri prechode cez pláne si všimneš, že táto oblasť je stále radostná, plná života a veľmi živá.

Po dlhom pochode a po mnohých vychádzajúcich slnkách vrchol kopca pred tebou ustupuje doline a ty klesáš dolu svahmi k niečomu, čo vyzerá v diaľke ako tábor.

Vysoké palisády obklopujú tábor a bašty sú na každom rohu vysoké dvadsať stôp.

Nad bránami visia veľké transparenty a vejú vďaka jemnému vánku. Na transparentoch sú nakreslené čierne meče navrstvené na bielych štítoch pokrytých červenou krvou.

Keď prechádzaš popod drevené brány, vidíš niekoľko radov stanov s menšími palisádovými plotmi okolo nich. Pavilón je postavený s vojenskou presnosťou a nie sú tam žiadne odpadky ani muži, ktorí sa podľa všetkého potulujú niekde vonku. Pri prechádzke areálom narazíš na ohraničenú oblasť stvrdnutej zeme. Vyzerá to ako aréna.

Pred tvojimi očami sa v aréne zhromaždila kopa mužov v lesklej oceli. Pripojíš sa k radom vzadu a vžiješ sa do situácie. Opäť vidíš, že v strede stojí dvanásť bradatých mužov, obrnených a pripravených na boj.

Stoja v kruhu okolo trinástej postavy. Je to čierny rytier s mečom a štítom prehodeným cez chrbát. Týči sa nad ostatnými rytiermi a priťahuje ich úplnú pozornosť.

Keď si čierny rytier prezerá svoje publikum, zdá sa, že takmer nebadane prikývne.

Zloží si prilbu, položí ju na zem a zdvihne ruky.

„Bratia! Rytieri rádu!“, hovorí nahlas s dravosťou leva.

Jeho nekompromisný pohľad pohladí publikum a tvoje oči sa na chvíľu zatvoria, kým sa pohne ďalej: „Kráľ zomrel už dávno a ohne vychladli!“

Jeho obočie sa zvraští, keď pokračuje mäkším, no vytrvalejším tónom: „Princ bol tiež stratený v časoch, ktoré sú teraz legendou. Dlhšie, než si ktokoľvek pamätá, bol trón tejto ríše prázdny.“

Na chvíľu sa odmlčí a potom pokračuje: „Tma pokrýva krajinu. A kto ju má brániť?“

Čierny rytier sa odrazu otočí smerom k tebe, čím naznačuje, že si je vedomý tvojej prítomnosti.

„Kto sa postará o našich starších? Kto bude chrániť krajinu a starať sa o ríšu? Jeho hlas naberá na intenzite a hlasitosti, keď prináša svoje posolstvo: „Čo sa musí stať s našou krajinou? Alebo z našimi rodinami? Kto bude viesť našich synov a dcéry?!“

Pokračuje: „keď nás zachvátil chaos, kde si bol? Čo si urobil?“. Otočí sa a ukáže znova rukou na stojacich rytierov.

„Toto je čas na obnovenie cti! Pripoj sa k mojim radom a zažeň temnotu, priveď svetlo kam patrí!“

„Bojuj – bojuj so mnou za nový deň!“

„Bojuj ale nie s nepriateľom vonku, ale vybojuj tvoj vlastný boj v tebe vo vnútri.“

„Už je čas sa pozrieť do seba“

„Bojujt, brat môj!“

„Pre silu! A pre česť, aj v tebe prúdi krv rytiera!“

Confucius

„Ten, kto zvíťazí nad sebou samým, je najmocnejší bojovník.“

John F. Kennedy

„Ľudstvo potrebuje ukončiť vojnu skôr, ako vojna ukončí ľudstvo.“

Carlos Castaneda

„My sa rozhodujeme, či budeme bojovníkom alebo bežným človekom, pretože bojovník žije skutkami, nie premýšľaním a rozprávaním o nich. „

Sun Tzu

„Víťazní bojovníci najprv vyhrávajú a potom idú do vojny, zatiaľ čo porazení bojovníci idú najprv do vojny a potom sa snažia vyhrať.“

Steven Seaga

„Každý veľký bojovník je zároveň aj učenec, básnik a umelec.“

Rozhovor s…

RNDr. EMIL PÁLEŠ CSc.

Vedec a sofiológ, autor kníh Angelológia Dejín, Duchovná úloha Európy atď.

Pôsobil na Matematicko-fyzikálnej fakulte Komenského Univerzity v Bratislave ako aj v Slovenskej akadémii vied.

Témy, ktoré zazneli v rozhovore…
– aké dôsledky môže mať duchovná tma u človeka
– sme muži a ženy skutočne rovnoprávni?
– čo je to Michaelská zlatá niť
– čo je prameňom pocitu, že život má zmysel
– ako prirodzene začína Cesta Hrdinu v bežnom živote?
– existuje ideál celistvého života?
– ako byť človekom s vlastným úsudkom
– príčiny a dôsledky duchovného úpadku
– ako sa prejavuje kríza Kristových rokov a dôvody, prečo ju často prespíme

Výzvy

1 - ZAVEĎ "MOZES" DO SVOJHO ŽIVOTA

#MOZES

Tento týždeň si budeš pestovať disciplínu s MOZES protokolom – s mojou každodennou praxou. Je to jeden z pilierov systému mojich životných praktík, ktoré žijem.

S týmto protokolom integrovaným do tvojho života budeš pokračovať v napredovaní v aréne tvojho života, dlho po skončení tejto Cesty.

Tvoj každodenný MOZES zahŕňa týchto päť pilierov:

M – Mobilizovať
O – Organizovať
Z – Zámer
E – Energizovať
S – Sebarozvoj

Začni deň „Mobilizáciou“ formou 15 minút meditácie a modlitby, po ktorých nasleduje krátke dychové cvičenie (napr. dýchanie do štvorca) a pohybové cvičenie počas 15 minút (chôdza alebo beh vonku, 5 tibeťanov, fitness atď). Môžeš využiť aj aplikáciu do mobilu napr. 7 Minútové cvičenia

Potom venuj 10 minút „Organizovaniu„. Urob si jasno vo svojom kalendári, úlohách a povinnostiach na tento deň. Priprav si priestor a vybavenie na pracovný deň, ktorý takto môže prebehnúť s väčšou ľahkosťou. Nájdi priestor aspoň pre jeden svoj Zdroj a rozumný odchod do postele.

V ďalšom kroku je „Zámer„, kde je čas uvidieť a vizualizovať všetky svoje ciele, túžby a nabiť ich vlastnou energiou zámeru a emócií. Cieľ je vidieť ich vo svojej mysli a budovať a emocionálne a energický Vnútorný náboj. Tento Náboj je to, čo živí ich prejav. Bez silného zámeru môže byť realizácia ťažšia. Ako na zámer už vieš z predchádzajúcich modulov.

Nakoniec „Energizuj“ svoje telo a vytvor si zdravé raňajky, vychutnaj si raňajky s ľuďmi, ktorí sú ti blízki alebo poseď pri príjemnej hudbe. To iste môže dodať tvojmu telu energiu najesť sa bez náhlenia, bez dívania sa na obrazovku mobilu alebo počítača. A večer pred spaním si vytvor rituál poďakovania a tiež „vyčisti stôl“ aby si vyčistil krivdy vzniknuté počas dňa. Vyčistiť stôl znamená vysloviť k osobe, s ktorou je vzťah narušený, ospravedlnenie alebo odpustenie.

Každý deň si naplánuj „Sebarozvoj„, jednoducho niečo, čo rozvinie tvoj život a/alebo podnikanie a spracuje tvoje
učenia do novej podoby. Tento proces nazývame práca na sebe, na svojom vlastnom raste.

V prípade potreby si môžeš upraviť dĺžku času tak, aby lepšie vyhovovala tvojmu časovému rozvrhu.

2 - PRESKÚMAJ SVOJ VZŤAH K MUŽNOSTI

#vztahkmuznosti

Mnohí z nás máme potlačenú, neprijatú a odmietnutú stránku bojovníka v nás.

Odpovedz si úprimne na tieto otázky:
1. Aký bol tvoj vzťah s otcom a aký je teraz?
2. Ako často spoznávaš seba alebo svoju partnerku vo svojom otcovi?
3. Aká je tvoja najväčšia výzva s mužmi?
4. Aké opakujúce sa vzorce dokážeš identifikovať?
5. Ako silný sa zvyčajne cítiš?
6. Ako často si sa pristihol, že „nenávidíš, neznášaš“ správanie iného muža?

7. Preskúmaj, čo presne na tých mužoch odmietaš. Možno zistíš, že si v inom kontexte podobný ako oni. Alebo zistíš, že ty si si to zakázal a niekde vo vnútri je to schované v tieni a rád by si aspoň na chvíľu takým bol aj ty?

8. Nakoľko si vlk samotár? Púšťaš ostatných k sebe?  Vieš osloviť alebo požiadať o pomoc?

9. Vyhýbaš sa radšej konfliktom?
10. Čo cítiš vo vzťahu k rytierskym cnostiam?
11. Odvažuješ sa mať svoj názor a mať odvahu sa za neho aj múdro postaviť?

12. Čo cítiš, čo sa v tebe deje, keď vidíš „bojovníka“ v iných mužoch?

13. Poznáš svoju hodnotu a máš vysokú sebaúctu?

14. Sú situácie v tvojom živote, keď ustupuješ, potláčaš sa a potom po čase vybuchneš a prechádzaš až k agresivite alebo sadizmu?

15. Cítiš sa viac živý v konflikte alebo v rešpekte?

16. Vieš stanoviť hranice láskavo no dôsledne?

17. Ako blízke sú ti škodoradosť a pomsta?

Poznámka: Môžeš uvažovať o akomkoľvek inom aspekte mužskosti, ktorý sa ti môže zdať relevantný a môžeš ho zahrnúť ho do svojich zistení.

3 - ČO HOVORÍ TVOJ NAHNEVANÝ PENIS

#nahnevanypenis

Vnímaj, či sú chvíle, kedy si používal alebo používaš svoj penis pri sexe alebo masturbácii ako zbraň, aby si si vybil svoj hnev na ženu, matku a možno ženy všeobecne. Sex môže vyniesť na porvch hnev na druhé pohlavie. Nevieme im odpustiť, že prekračovali naše hranice, jednali s nami bez rešpektu, kričali a dávali nám rozkazy, alebo nás dokonca zneužívali. Často ani nevieme, že sme plní výčitiek, ktoré sa pri milovaní alebo sebaukájaní môžu náhle objaviť.

Môžeš to rozpoznávať počas milovania (väčšinou nie na začiatku), alebo ak si vypiješ, môžu sa objaviť túžby a fantázie, pretože si viac uvoľnený a odvážnejší alebo to môžeš tiež vidieť podľa toho, aké porno ťa láka sledovať.

Napíš do FB skupiny, čo hovorí tvoj Nahnevaný Penis. Môžu to byť napríklad tieto vyjadrenia. „patríš len mne“, „teraz ucítiš moju silu“, „chcem ťa ovládať“, „môžem si s tebou robiť, čo chcem“, „teraz ti ukážem“, „bude ťa to bolieť“, „vyšukám ti mozog z hlavy“, „znásilnim ťa“, „teraz ťa urobím ako nikto iný predtým“ atď.

 

4 - NÁJDI SVOJ STRED VO VÍRE UDALOSTÍ

Nájdi si hodinu osamote a nájdi pokoj v sebe aj vo víre udalostí. Krásna pohybová meditácia inšpirovaná súfijskou tradíciou.

Meditácia trvá jednu hodinu a má tri časti. Počas prvých dvoch častí maj oči otvorené, ale nesústredíš sa na nič konkrétne. V tretej fáze oči zatvorené. Meditácia končí so zvukom gongu.

1. časť – 30min, 6 opakovaných súfijských pohybov, každý v doprovode vydýchnutého zvuku „ššššu“ vychádzajúceho zpod pupka až do hrdla a von.

2. časť – 15min, vírenie v rytme hudby. Ideálne sleduj svoju ruku, inak sa ti zatočí hlava.

3. časť – 15min, ticho. Ľahni si na brucho, zatvor oči a len tak buď a vnímaj, čo sa v tebe deje.

Táto aktívna meditácia, ktorá napomáha dostať sa do svojho stredu je založená na súfíjskych technikách. Pomocou dychu a série koordinovaných pohybov tela a následného vírenia, sa energia dostáva do „hary“ – energetického životného centra pod pupkom. Odtiaľ môžeš pozorovať myseľ a zažívať vedomie a celistvosť – telo sa pohybuje do všetkých smerov a stred je nehybný.

Doprovodnú hudbu k meditácii nájdeš kliknutím na notu a detaily k pohybom v popise v dokumente ako aj vo videu v sekcii „inšpiratívne videá“.

5 - VNÍMAJ CESTU BOJOVNÍKA VO FILMe

Pozri si film s tématikou bojovníka. Odporúčame napr. „Posledný Samuraj“, ale aj „Robin Hood“ s Russel Crowe alebo „Statočné srdce“.

Vnímaj, aké pocity sa v tebe dejú, keď vidíš postaviť sa muža za spravodlivosť, za lásku, za seba a za iných.

Sú to silné filmy, ktorý ukazuje cestu k plne zrelému bojovníkovi. Iste nájdeš aj iné filmy, ktoré sú inšpiráciou na ceste k bojovníkovi.

Aj cez filmy sa môžeme učiť cnostiam bojovníka.

Môže to dokonca otriasť tvojim svetom.

6 - POZVI BOJOVNÍKA K SEBE

Tento týždeň sa budeme venovať viac tvojmu vnútornému bojovníkovi v tebe. A už dnes môžeš začať robiť napr. toto

– urob 140 klikov denne (môžeš si ich rozdeliť 7×20 v jednom slede). Ak nemôžeš robiť kliky, urob drepy alebo iné cviky.

– praktikuj 5 minút denne celý týždeň „DYCH OHŇA“. Návod ako na to, nájdeš medzi inšpiratívnymi videami. A min. jedenkrát v týždni si nájdi priestor pre tento dych aspoň 30-minútový.

– Daj si wim hof dýchanie alebo dych ohňa a následne si uži objatie studenej sprchy aspoň 15-30 sekúnd

– Choď spať večer a vstaň ráno v presne v časy, ktoré si definuj sám. Definuj si ich teraz.

– Prejdi denne aspoň 3000 krokov, čo je približne  2,5km.

– Vynechaj tento týždeň sladkosti

– Otvor sa poznaniu „ako oddeliť orgazmus od ejakulácie“ a začni skúmať cesty k tomuto poznaniu

– Pokľakni a vyslov ďakovnú modlitbu (za čo si univerzu vďačný) ráno po prebudení alebo večer pred spaním

 

FILMY PRE INŠPIRÁCIU

Súfijská meditácia – No Dimension

délka 1:06

Tu vidíš názorne tri fázy tejto skvelej pohybovej meditácie pre nájdenie svojho stredu vo víre udalostí života.

Mantry na uvoľnenie pred spaním

délka 58:09

Prana Apana Shushmaana Hari
Hari Har Hari Har Hari Har Hari

Len dýchaj, nadýchni sa života, nadýchni sa lásky, nadýchni sa do srdca. 

Jai Ganesh, Jai Ganesh, Jai Ganesh Pahimam

Jai Ganesh, Jai Ganesh, Jai Ganesh Rakshamam

Skláňam sa pred Božstvom, ktoré dokáže odstrániť všetky prekážky. 

Skláňam sa pred Božstvom, ktoré ma chráni pred zlom…

DYCH OHŇA

délka 1:53

Táto dychová prax je silným nástrojom, ako spojiť rôzne energetické centrá tela. Môžete cítiť, ako sa tvoje srdce otvára a tvoja sila sa prepája.

Toto je čas na premostenie Bojovníka a Milenca v službách tvojej Divokosti. Môžeš pri tom sedieť ako vo videu alebo ležať na podložke.

Práca s dychom má silu otvoriť dvere do tvojho podvedomia. Môžete zažiť zriedkavé vhľady a zmenené stavy vedomia. Môžeš túto techniku miesto 5 minút robiť aj 30 minút alebo hodinu.

Môžeš začať cítiť veci, ktoré nedokážeš vyjadriť slovami, môžeš zvážiť aj kreslenie, aby si dal formu svojmu podvedomiu. Môžeš si k tomu pustiť aj hudbu divokejšiu a rýchlejšiu, ak ti to vyhovuje viac.

HAKA NA SVADBE

délka 4:34

Aj takto môžeme priviesť bojovníka do priestoru milovníka, alebo napríklad aj do obradu spečatenia lásky. Estetický i akustický zážitok.

VEDOMÝ BOJOVNÍK

délka 47:25

Môžeš mať silu, môžeš mať rýchlosť, môžeš mať schopnosť zraniť a dokonca aj zabiť, no môžeš mať aj veľké srdce a cnosti rytiera.

Kristína Dubajová - Pre Syna

délka 

Zatvor oči a vypočuj si v kľude slová piesne, ktorú spieva mama svojmu synovi. Vnímaj, čo sa v tebe deje, keď tieto slová nechávaš cez seba prejsť a dotknúť sa tvojej duše. 

„Nemusíš stavať pre mňa most k mužskému brehu,

Nemusíš dávať mi stratenú nehu, 

Nemusíš na pleciach niesť mužské viny,

Nemusíš od otcov byť celkom iný. 

Odpusti mi, ak som to od teba chcela, 

Lepšie žiť som vtedy nevedela, 

Slobodne kráčaj, nedĺžiš nič mame, 

Nezištná láska navždy v nás ostane.“ 

MUŽSKÁ RANA

délka 1:43

Aby sme mohli žiť naplno nášho celistvého bojovníka v nás potrebujeme prestať obviňovať iných za svoj život a čo sa nám deje. Potrebujeme prestať obviňovať aj seba. Cesta k uzdraveniu bojovníka v nás je uznať a prijať, že máme „zranenie“, že si nesieme „ranu“, ktorá môže mať rôzne dôsledky. Zahanbenie, krivdu, vinu, syndróm dobrého chlapca, mačovské chovanie, agresivita, arogancia, odpojenie od cítenia, nevnímajúci muž atď.

Tu je jedna rana z nich. Zahanbenie. Opýtaj sa sám seba, kedy a v akých situáciách si hovoríš pre seba „Nie som dosť…“

Dává zodpovědnost životu smysl? – Jordan Peterson

délka 6:44

Jordan Peterson

Rady pro muže

délka 7:37

Jordan Peterson

ZÁZNAMY ONLINE SETKÁNÍ

pondělí
27.3.2023

MP3 stahuj zde

Zde si můžeš stáhnout zvukovou stopu našeho online setkání.

čtvrtek
30.3.2023

MP3 stahuj zde

Zde si můžeš stáhnout zvukovou stopu našeho online setkání.